Barnkören

Nu börjar Bureå barnkör igen med övningar på onsdagar 13.45!

Bureå barnkör är för dig som går i klass F-5 och tycker att det är roligt att sjunga tillsammans med andra. Vi övar i musikrummet i Bureå församlingsgård. Förutom att ha kul med sång, dans, rytmikövningar och lekar på våra övningar sjunger vi i kyrkan några söndagar per termin. Dessutom brukar vi regelbundet göra utflykter till andra ställen och hitta på roliga aktiviteter. Under höstterminen 2018 åkte vi in till stan och sjöng i Skellefteå lands kyrka varefter vi besökte Leos lekland där vi åt och hade roligt tillsammans!

Från hösten 2018 kommer vi att testa ett nytt koncept för körövningarna. De två grupperna, åk F-2 och 3-5, kommer att öva samma dag (onsdag) och bägge grupperna kommer till församlingsgården direkt efter skolan slutat, vilket innebär en gemensam start vid 13.45. Efter den gemensamma inledande samlingen i församlingsgården kommer grupperna att delas upp så att den ena gruppen har körövning medan den andra har aktiviteter ledda av församlingspedagog. I mitten kommer vi att ha ett gemensamt mellis/fika av lite ordentligare karaktär varefter gruppernas aktiviteter byts. Vi avslutar verksamheten 15.45. Har du några frågor eller funderingar tveka inte att kontakta Lars Palo.

Ordinarie körledare är kyrkomusiker Lars Palo, telefon 0910 - 70 80 66.

VÄLKOMMEN ATT VARA MED!

 

Program för vårterminen 2019

DatumAktivitetPlats
9/1Körstart för vårterminen enligt nya planen, vilket innebär att alla kommer till församlingsgården efter skolan och vi startar 13.45, fortfarande i två grupper med växlande aktiviteter! Vi avslutar 15.45.Bureå församlingsgård, körrum, barnutrymme m.m.
16/1OBS! Ingen körövning pga utbildningsdag för personalen 
23/1OBS! Ingen körövning, Lars P är på utbildning 
30/1Körövning som vanligt!Bureå församlingsgård
3/2Vi sjunger i gudstjänsten 11.00. Övning från 10.15.Bureå församlingsgård (kyrkan är stängd för renovering)
6/2OBS! Ingen körövning, Lars P är på utbildning 
13/2OBS! Ingen körövning, Lars P är på utbildning 
24/3Vi sjunger i gudstjänsten 11.00. Övning från 10.15.Bureå församlingsgård
21/4Vi sjunger i mässan 11.00 på Påskdagen tillsammans med kyrkokören och orkester! Övning från 10.15.Bureå kyrka
12/5Körresa/särskild aktivitet! Boka hela dagen!Hemligt än så länge!
19/5Gudstjänst i kyrkan och terminsavslutning i församlingsgården. Vi övar från 10.15.Bureå kyrka/församlingsgård

 Det går även bra att ladda ned vårterminens program i utskicket som en .pdf fil här!

Ingen anmälan behövs, men ta gärna med en lapp med din adress och förälders mobilnummer, så jag får de kontaktuppgifter jag behöver!