Hoppa till huvudinnehåll

Barnkören

Välkommen att vara med i Bureå barnkör!

OBS! Denna termin begränsar vi antalet barn i kören till 20st pga Covid-19. Dom som varit med under vårterminen har förtur. Sedan gäller först till kvarn.

Bureå barnkör är för dig som går i klass F-3 och tycker att det är roligt att sjunga tillsammans med andra. Vi övar på skolan i lokalen "Storspoven", onsdagar direkt efter skolan till kl.14.00. Förutom att ha kul tillsammans med varandra och sången på våra övningar, sjunger vi i kyrkan några söndagar per termin. Dessutom brukar vi regelbundet göra utflykter till andra ställen och hitta på roliga aktiviteter. Denna höst blir det dock inga stora påhitt pga den rådande situationen med Covid-.19.

Ordinarie ledare Lars Palo har från och med hösten 2019 gått ner i arbetstid, och under den tiden är det Sara Johansson som leder kören. Hör gärna av er om det finns frågor och funderingar: 

Telefon/sms: 072-722 39 63, Mail: sara.l.johansson@svenskakyrkan.se