Hoppa till huvudinnehåll

Barnkören

För dig i förskoleklass till åk.3!

I dessa speciella Covid-tider, har kören haft en längre paus.
Vi återupptar övningarna efter sportlovet, men i mindre grupper.
Under våren 2021 övar vi med befintlig grupp, och hoppas att läget är ett annat till hösten, så att vi får välkomna alla som vill vara med!

Bureå barnkör är för dig som går i klass F-3 och tycker att det är roligt att sjunga tillsammans med andra. Vi övar på skolan i lokalen "Storspoven", onsdagar direkt efter skolan till kl.14.00. Förutom att ha kul tillsammans med varandra och sången på våra övningar, sjunger vi i kyrkan några söndagar per termin. Dessutom brukar vi regelbundet göra utflykter till andra ställen och hitta på roliga aktiviteter. 

Ordinarie ledare Lars Palo har från och med hösten 2019 gått ner i arbetstid, och under den tiden är det Sara Johansson som leder kören. Hör gärna av er om det finns frågor och funderingar: 

Telefon/sms: 072-722 39 63, Mail: sara.l.johansson@svenskakyrkan.se